درسنامه اول (آشنایی مقدماتی با زیست فناوری و مهندسی ژنتیک)

درسنامه اول (آشنایی مقدماتی با زیست فناوری و مهندسی ژنتیک)

آشنایی مقدماتی با زیست فناوری


زیست فناوری در حوزه های مختلفی همچون پزشکی، کشاورزی، محیط زیست و صنعتی کاربرد دارد. زیست فناوری از دو واژه زیست و فناوری تشکیل شده که واژه زیست آن به موجودات زنده اشاره داشته و منظور از فناوری هم استفاده عملی از دانش و مهارت برای ساخت وسایل مورد نیاز انسان است. به عبارت ساده تر می توان گفت، فناوری تبدیل علم به عمل می باشد. بر این اساس هر فناوری که یک موجود زنده را برای اهداف مختلف انسان تغییر داده و یا کنترل می کند زیست فناوری نامیده می شود (این موجود زنده می تواند یک باکتری، یک سلول و یا حتی یک حیوان بزرگ مثل یک گاو باشد). در واقع این شاخه از علم به دنبال مطالعه دقیق موجودات زنده بوده تا راه حل هایی برای رفع مشکلات حوزه سلامت، تغذیه، محیط زیست و حتی بهبود فرآیندهای صنعتی ارائه دهد. برای این منظور در فناوری های زیستی از انواع میکروارگانیسم ها (موجودات ریز میکروسکوپی)، گیاهان، جانوران و یا محصولات تولید شده توسط آنها استفاده می شود. 

دانش آموزانی که علاقمند هستند در کارسوق ایده پردازی مهندسی ژنتیک شرکت کنند، قبل از هرچیز لازم است تا با زیست فناوری آشنا شوند. بر همین اساس اولین درسنامه ای که برای شما تدارک دیده شده درسنامه ای با عنوان " آشنایی مقدماتی با زیست فناوری" می باشد. در این درسنامه شما با تعریف، تاریخچه و درخت زیست فناوری به طور مقدماتی آشنا می شوید. این درسنامه با تعدادی خبر شروع می شود که هر کدام از آنها به یکی از کاربردهای زیست فناوری اشاره دارد.

برای اینکه اطلاعاتتون در مورد زیست فناوری کامل تر شود توصیه می کنیم تا بعد از مطالعه این درسنامه، فیلم "رنگین کمان زیست فناوری " را ببینید.

برای

  • 17480 بازدید
  • 0 نظر
  • 10 خرداد 1400
نظرات
اولین نفری باشید که نظر میدهید!

ارسال نظرات

برای گذاشتن نظر ابتدا وارد شوید